Math Practice Topic: Unit Cost

Description: Word problems related to the unit cost of things. You may need pencil and paper.

Adaptive Learning Progression: Number of problems increases and time limit changes.

Sample Levels (out of 7)

Solve.

1.
You have $29. 1 marker costs $4. How many markers can you
buy?

Solve.

1.
1 marker costs $3. How much do 4 markers cost?
2.
2 pens cost $6. How much does each pen cost?
3.
8 stuffed animals cost $48. How much does each stuffed
animal cost?
4.
You have $63. 1 ball costs $7. How many balls can you buy?
5.
1 notepad costs $3. How much do 7 notepads cost?
6.
You have $4. 1 binder costs $2. How many binders can you
buy?

About Us | FAQ | Contact Us | Sales Opportunities | Terms of Use | Privacy Policy