Math Practice Topic: Unit Cost

Description: Word problems related to the unit cost of things. You may need pencil and paper.

Adaptive Learning Progression: Number of problems increases and time limit changes.

Sample Levels (out of 7)

Solve.

1.
1 pound of apples costs $3. How much do 10 pounds of apples
cost?

Solve.

1.
You have $13. 1 pen costs $2. How many pens can you buy?
2.
4 pounds of strawberries cost $8. How much does each pound
of strawberries cost?
3.
You have $4. 1 binder costs $1. How many binders can you
buy?
4.
1 ball costs $6. How much do 3 balls cost?
5.
4 magazines cost $4. How much does each magazine cost?
6.
You have $27. 1 book costs $9. How many books can you buy?

About Us | FAQ | Contact Us | Sales Opportunities | Terms of Use | Privacy Policy